Дечому вчишся довго і з великою напругою, а особливо добре однаково не вдається. А є щось таке, що виходить легко, як дихання. В
Цей допис знаменує початок нової рубрики у моїй творчості. Поруч з ліричною прозою, смішними історіями та роздумами про життя я вирішила підготувати серію “корисних” відео на тему психологічної гігієни. Перше відео – про емоції.
Отже, пропоную Вашій увазі добірку відео про те, як зрозуміти та опанувати негативні емоції і, звичайно ж, збільшити відсоток радості у своєму житті:)
Зазвичай ми ділимо емоції на позитивні та негативні. Коли емоції позитивні – це ОК, це добре. А коли негативні? Що робити з негативними емоціями?
Почнемо з того, що негативні емоції – не такі вже і погані, як про них говорять. Всі емоції відчувати нормально. Вони просто повідомляють нам: у ситуації, у життя щось не так. Важливо зрозуміти – що саме не так і як це виправити. Тому «глушити» негативні емоції чим-небудь чи заперечувати їх (“у мене все супер!”) немає користі. Проблема від того не зникне, плюс до неї можна здобути кілька нових проблем – психологічного характеру.
Емоції сигналізують, і важливо дізнатися, про що. Так, вони можуть бути надто сильними, щоб одразу розібратися у їх посланнях. В такому випадку краще спочатку стабілізувати свій стан, потім – розбирати.
Тоді питання: чим я можу допомогти собі при сильних негативних емоціях?
1) Перше, що можна зробити – сильні негативні (а, часто, і надмірні позитивні) емоції втихомирити. Допоможуть прогулянки на природі, дихальні техніки, молитва, спокійна музика (або перехід від енергійної до спокійної), техніки заземлення (коли зашкалюють емоції – концентруємося на тілесних відчуттях), спілкування з домашніми улюбленцями…
Заспокоїти сильні емоції допоможуть ручна робота і спорт, але в цьому випадку ми їх все ж не проявляємо, і постає потреба у балансі між самозаспокоєнням і вирішенням психологічної проблеми. Так, я можу заспокоїти себе, зайнявшись, до прикладу вишиванням. Але чи не втікаю я в цей спосіб від усвідомлення своїх почуттів та вирішення якоїсь життєвої задачі?
2) Друге – це безпечно, без шкоди для себе і оточуючих, відреагувати емоції. Емоції, затиснуті в себе, рано чи пізно призведуть до серйозних проблем – і психологічних, і, часто, зі здоров’ям. Завдання у тому, щоб відреагування емоцій було безпечним і комфортним для Вас та Вашого середовища. Безпечно проявити емоції (залежно від особливостей темпераменту) можна по-різному: мистецтво – практично безпрограшний варіант, театр, поезія… Будь-який мистецький жанр дозволяє проявити сильні емоції, які ми часто не можемо відреагувати у повсякденному житті. Взагалі емоції найкраще розділити з іншою людиною. Проте важливо, щоб ця інша людина могла прийняти їх без критики і осудження. Якщо мова йде про те, що немає змоги висловити комусь важливому свої почуття, – можна використати психологічні техніки «пустого стільця», “невідправленого листа”, або ж попрацювати у групі психологічної підтримки…
3) Третє, що може допомогти, це впорядкування емоцій. Поки Ви відчуваєте емоцію як аморфне “щось”, що тривожить, розриває душу, Ви не дасте цьому ради. Як казав Цезар: розділяй і владарюй. Важливо дати назву тому, що Ви відчуваєте, і озвучити емоцію вербально. Тобто, сегментувати: що я відчуваю? Насправді, це може бути декілька, на перший погляд, різних емоцій: до прикладу, радість, сум і страх водночас. Якщо Вам складно відстежувати свої емоційні стани, можна вести «щоденники емоцій». Наступне питання: Чому я це відчуваю? Що викликало у мене ці емоції? Висловлена емоція – вже наполовину пережита. Стає набагато легше просто від того, що називаєш собі емоцію і її причину. Але від усвідомлення причини проблема, яка викликала ту чи іншу емоцію, не зникає. Звідси наступне питання. Що я можу з цим зробити? Як я можу вплинути на ситуацію? Що я можу зробити, щоб змінити ситуацію? Або ж, якщо ситуацію змінити не можна…
Нерідко якась проблема, що викликає надто сильні емоції, не може бити вирішена наявними ресурсами на момент часу – важливо трохи відкласти проблему і не концентруватися. Переключити себе на щось інше. «Я подумаю про це завтра». Як у відомій молитві: “Боже дай мені сили, змінити те, що я можу змінити, і прийняти те, чого змінити не можу. І мудрості відрізнити одне від іншого.” Якщо ситуацію зараз змінити неможливо, то що я можу зробити для покращення свого стану?
4) Четверте, що важливо зробити – висловити свої почуття іншій людині. Для початку просто “зрозуміти і назвати емоцію” – і це вже непогано. Але часто наші емоції пов’язані зі вчинками інших людей. І важливо донести свої емоції так, щоб інша людина тебе почула. Це відомо, але я повторюся: якщо Ви хочете, щоб Вас почула інша людина, говорити важливо про себе. Тобто, не «ти безнадійна сволота», а «я відчуваю безвихідь і гнів, коли ти вкотре не повідомляєш мені про зміну планів» і «мені важливо таке і таке, і я хочу, щоб ти…» Звичайно, інша людина може до Вас і не прислухатись, але це вже тема окремої розмови. Для Вас це важливо чому? По-перше, Ви розумієте себе, усвідомлюєте свої почуття та потреби. По-друге, Ви відкрито озвучили свої емоції та потреби. По-третє, у Вас є шанс для реального діалогу, якщо інший зважиться на те саме. В іншому випадку, Ваша внутрішня напруга зростає, висловити коректно чи просто зрозуміти себе Ви не можете, відповідно інформацію доносите як докори і звинувачення, людина захищається, шансу на діалог мало.
5) П’яте. Як би не відреагувала на Ваші емоції інша людина, важливо, що Ви взяли відповідальність за свої емоції на себе (не «ти мене дратуєш», а «я дратуюся, коли ти…»), а тому можете керувати собою, не залежно від вчинків іншого. Якщо мій емоційний стан залежить від чогось зовнішнього, то я практично завжди буду в дисбалансі. Я можу впливати на себе, але далеко не завжди – на когось іншого та зовнішній світ.
6) Шосте. Інформація для любителів «контролювати» емоції. Не можна контролювати те, що заперечуєш, відмовляєшся бачити. В такий спосіб Ви впускаєте у своє життя невидимого ворога. Так, ніби до Вас у дім вривається грабіжник, а Ви боретеся з ним тим, що не помічаєте його. Витіснені емоції мають силу руйнувати. Дозволені і прийняті – природно зникають, як хвилі в морі. Переживання емоцій не робить Вас ні слабким, ні поганим, а просто живим. Мертві не відчувають. Але смерть – це не сила. Контроль над емоціями починається з їх усвідомлення і прийняття.
Всі емоції відчувати нормально. Вони просто повідомляють Вам щось, важливо зрозуміти – що саме і як це виправити. Сором за ту чи іншу емоцію, гнів на себе чи страх емоції – погіршать стан. Важливо відпустити, дозволити собі емоції без почуття провини за те, що вони погані чи неправильні. Хай емоції течуть собі як річечка – без внутрішніх блоків і заборон.
7) Все ж по-людськи хочеться, щоб у житті було більше позитивних емоцій, ніж «сигнальних»:) Тут важливо, чим Ви себе оточуєте. Важливо оточувати себе хорошим і регулювати потік зовнішнього негативу. Бути з людьми, які заряджають, приймають без критики і знецінення. Обмежити негативну інформацію, навіть якщо вона правдива. Поставити собі питання: що дарує мені позитивний заряд – і хоч пів годинки на день робити щось приємне. Запитайте себе: що дарує мені радість та мир?
8) Є така притча. Юнак розчарувався у житті і прийшов до мудреця. “Життя нестерпне. Як мені далі жити?” Мудрець взяв жменю солі і розчинив у склянці. “Пий.” Юнак спробував, але не зміг. Тоді мудрець кинув жменю солі у повноводну ріку. “Чи змінится смак води?” – спитав мудрець. “Звичайно ні!” “Запам’ятай: сіль – це гіркота нашого життя. В кожного є своя жменя солі. Але від тебе залежить, в чому її розчиняти – у склянці чи у повноводній ріці життя.” Перетворити своє життя у склянку води чи у повноводну ріку – це залежить від кожного з нас.
Схоже у блозі: Час мого життя (частина 1)
Король Лев (ч.2: Зцілення психологічної травми)
Дечому вчишся довго і з великою напругою, а особливо добре однаково не вдається. А є щось таке, що виходить легко, як дихання. В
Ця розповідь – гірлянда. Блискуче намисто новорічно-різдвяних спогадів, хоча не кожен з них – про Різдво. У різдвяну гірлянду ці спогади об’єднує відчуття
Dolls. Від «Days Of my Life». Історії, які траплялися зі мною щодня.
Mirrors. Про світ, що відображається в мені, і про мене, що відображаюся у світі.
Inter-hearts. Про те, що діється між серцями:) Струмочки тепла, краплинки суму і океан ніжності:)
Good things. Просто вартісні книги та цікаві фільми. На мій смак, звичайно:)