Пари швиденько, мов дзиґи, завертілись у веселому танку, а от мені вже після перших кількох кроків було не до жартів. Мало того, що
(Продовження до 4-го елементу щастя)
Я би допустила, що проблема «хронічної невдячності» окремих людей може бути пов’язана із поганою самооцінкою і песимістичним ставленням до життя, а якщо глибинніше – проблема також із внутрішньою (не)цінністю. Якщо я сама нецінна, то переношу відчуття власної нецінності назовні. І люди, які оточують мене – нецінні, дари, слова і вчинки їхні – недостатні або «нещирі», «не про мене», речі – не такі хороші, як би хотілося… Життя в цілому – нецінне, гірше, ніж у інших, якесь не таке.
І хоч такий тип «світобачення» – це вже у оптимальному випадку запрошення на консультацію до психолога, і невдячність тут не причина, а скоріше наслідок… Все-таки маленьку «самодопомогу» надати собі можна просто забороною на внутрішню критику і знецінення перш за все себе та свого життя. Без менатальних жуйок і безкінечних внутрішніх картань: Ви – цінність. Ваше життя – цінне. Без дискусій. Хочете довести протилежне – у розмові з психологом, йому розкажете про свою нецінність. Собі не треба. Лишіть свою нещасну голову в спокої. Все!
***
А є ще такий особливий вид невдячності / знецінення – «сприймати як належне»… Він властивий дітям з дуже благополучних сімей і людям, які зовсім не знали життя. Коли здоров’я, люблячі близькі, хороше ставлення, якісні речі, цікава наповненість життя – все це було від народження і безвідмовно, а тому починає здаватися нормальним і не вартим особливої уваги. Бо якщо хороше сприймається як само собою зрозуміле, розкіш стає нормальною планкою домагань, а найменші труднощі – катастрофою… А що буде, коли постане справді серйозна проблема?
В цьому сенсі, невдячність – це більше проблема щасливих людей і спокійних часів. Труднощі вчать цінувати кожну мить і не відгодовувати мух до особливо крупних масштабів.
Не сприймати життя, як належне, нічого в житті не сприймати як належне – здається, цьому і так навчила українців війна, а я зараз лиш повторюю пройдені всім суспільством уроки. Ніщо не належить нам по факту народження – ні здоров‘я, ні розум, ні краса, ні сім’я, ні добробут, ні тим більше щасливе спокійне життя.
Сприймати як належне – це знецінювати. Знецінювати – позбавляти себе смаку життя. Бо як життя може смакувати, коли у ньому немає нічого цінного?
Протиотрута до такої втрати смаку життя – знову ж вдячність. Відчуття власної самоцінності та цінності кожного, навіть найменшого дару життя.
Нічого у житті не можна сприймати як належне! Саме життя нам не належне. Хтось не отримав шанс народитися, хтось не дожив навіть до року, а когось з нами уже нема.
Кожен день життя і життя наших близьких – це вже велика цінність, великий дар, який не належний нам просто «бо так має бути». Здоров’я (відсутність важких хвороб) – це великий скарб. Кожен день життя батьків – це дар. Можливість бути незадоволеним життям і щось змінювати у ньому – це вже щастя і можливість, яка дісталось не кожному. Нещодавно почула уривок мотиваційної промови, і мене зачепило… Спікер говорив на тему «поганих» днів ту банальну істину, яка чомусь завжди забувається у погоні за журавлями і у битвах з вітряками. «Я прокинувся? Я ходжу? Я сам справляю нужду? Я – щаслива людина. Який ще може бути поганий день?»
Початок теми:
Продовження:
Формула щастя. “Складна” вдячність і техніки
Пари швиденько, мов дзиґи, завертілись у веселому танку, а от мені вже після перших кількох кроків було не до жартів. Мало того, що
Є у кожного своє особливе покликання! Справа, яка дається пухнасто-крилато-легко і йде, як по свіжому вершковому маслу. Ти хочеш займатися цим у будь-який
Dolls. Від «Days Of my Life». Історії, які траплялися зі мною щодня. Кумедні, чудернацькі, а іноді трошки сумні. Із філософськими висновками;)
Mirrors. Про пошуки і пізнання себе, свого призначення, шляху. Осмислення пройденого і навколишнього світу. Про світ, що відображається в мені, і про мене, що відображаюся у світі.
Inter-hearts. Про те, що діється між серцями:) Струмочки тепла, краплинки суму і океан ніжності:) Емоції, почуття, відносини… Те, що робить нас живими і надихає жити.
Формула щастя. Мої думки про те, як жити в гармонії із собою та світом, зберігати мир у душі, радість та любов – у серці. Цей розділ містить психологічні техніки.
Танцювальна Вікіпедія. Мій досвід, пов’язаний із уроками танців. Літературне відображення мого задоволення від цього дивовижного мистецтва.
Good things. Просто вартісні книги та цікаві фільми. На мій смак, звичайно:)