Думаю, на сьогодні всі мої читачі, які хотіли пізнавати себе через проективну методику з дверима, завдання вже виконали. Тому можна розкривати карти.
Якщо саме
Я скролила стрічку новин. «Близькість – це час, проведений разом…» Люблю психологічні пабліки з легким філософським «туманом»:) В одному з таких я і наштовхнулась на уривок Томріко Шалі. Я думала: до чого тут час? Буває, люди життя пройдуть разом, а так ніколи і не стануть близькими… А когось зустрічаєш і відчуваєш близькість.
Авторка пише, що близькість для неї – це розкривати шлях, який пройшла людина, поки стала собою. Тобто, пізнання шляху розвитку тотожно пізнанню людини. А для мене, пізнати людину – не те саме, що пізнати шлях її становлення… Різні люди по-різному реагують на ті самі обставини. Бо люди різні. І люди мають вибір. Той самий шлях може дати не ідентичні результати. Того самого результату можна дійти різними шляхами. Я взагалі людей по-іншому пізнаю. Проте це інша тема.
Але я пишу це не для того, щоб критикувати чи знецінювати думки Томріко Шалі. Навпаки: стаття така світла і щира, що я навіть радила б її прочитати. Але реальність, описана в ній, – не моя реальність. І ця жінка надихнула мене думати про мою. Як не старайся, ніколи не напишеш абсолютної істини – завжди упустиш певну грань із многогранника людських реальностей. Завжди хтось скаже: «Та що вона таке пише? Хіба це так? А я от інше знаю… А от вона про це – ні слова…».
Тому я, без претензій на всезагальну істинність, освітлю мою частинку реальності. Отже! Для мене близькість – це легкість, щирість і вразливість.
Близькість – це легкість. Коли вільно дихаєш з людиною одним повітрям в одному просторі. Бо як буває? Людина може бути і хороша, а близько бути важко. Ти поважаєш. І може навіть маєш приязнь. І співпрацюєш. Але відходиш. І так для кожного з вас краще.
Близькість – це легкість торкання. Для мене це важливо. Це коли ви ніби зліплені з одного тіста. Це випливає з попереднього. Коли людина наближається, і мені це не давить, і не виснажує, і не відштовхує. І ви так близько, що не можна далі залишатися так близько і не торкнутися принаймні випадково. Але ці торкання природні і легкі. Вони не викликають ні сорому, ні зніяковіння, ні вторгнення, ні агресії. Ти сприймаєш це просто: так має бути, так ОК. І не хочеш відсісти, відсмкнути руку чи ногу, а почуваєш себе легко і просто вбираєш тепло.
Близькість – це також легкість мовчання. Коли не хочеш заповнювати паузи. Бо є таке: зустрілись, то треба говорити, говорити, говорити… Мовчанка – страх і паніка. В нас мало спільного? Ми геть чужі? І ти тягнеш із себе слова – в’язкі і мало означаючі, щоб склеїти з них відсутній контакт. А коли є близькість, не має в цьому потреби просто. Я відчуваю, що ми близькі. Ти відчуваєш, що ми близькі. Нам не треба безперервно говорити, щоб переконувати себе в цьому. Я знаю, ти не образишся, якщо я скажу, що стомилася і потребую помовчати. І ти не образишся. Бо ми відчуваємо нашу близькість і не маємо потреби її собі доводити чи вимагати доказів від іншого.
Близькість – це легкість сміху. Важливо сміятися разом. Не думаючи, як у цей момент виглядаєш зі сторони. Сміх – це ніби неповторний аромат близькості. Недаремно ж у щасливих пар і давніх друзів є свої, особливі жарти. Про це багато пишуть. «Людина, сміючись групі, дивиться на того, кому симпатизує», «важливо сміятися над тими самими жартами», «з ким жарти погані, з тим і все інше – так собі»… Це такий особливий різновид близькості, коли продовжуєш жарти іншого, а він – твої. Це наче близькість мислення, світовідчуття. Холодно, коли пожартувала, а на обличчі в іншого – кам’яна стіна. Ніяково, коли мусиш напускати посмішку ввічливості. Злісно, коли відчуваєш під пеленою жарту укол. І мусиш віддалитися. Закритися. Якщо не можеш сміятися з людиною, ти вже на якусь часточку не ти. Людина, коли сміється по-справжньому, є дуже справжньою, дуже щирою, дуже собою. І коли інший не сприймає твого сміху, він не до кінця сприймає тебе. Не можна сміятися щиро, намагаючись «зберегти обличчя», чи, точніше, зберегти маску. Від сміху вона просто впаде. Сміятися разом – це бути щирими, бути без маски, відкрити обличчя іншому. Коли ти смієшся, ти справжній, ти справжня. Коли ви смієтеся разом, ви разом справжні. Близькість – це також бути справжніми разом.
Близькість для мене – це коли легко. Коли нема сорому. Немає зніяковіння. Коли обоє можете поводитися так, як кожному природно, а іншому це добре, легко. Близькість – це легкість бути поруч.
Близькість – це також щирість. Коли можеш сказати про важливе. Про те, що насправді болить, хвилює, торкає душу. А коли можеш? Коли погляди на те, що правильно і що неправильно, як треба жити і як не треба, в основному збігаються. Коли схожі уявлення, чого треба прагнути, що є важливим, цінним.
Коли розумієш, що іншому важливо, і вважаєш це важливим також для себе. Коли відчуваєш, що іншому важливо те (приблизно те), що важливо тобі. Тоді тобі зрозуміло, чим дихає, чим керується ця людина, і для тебе це також важливо.
Щирість можлива, коли немає знецінення. Людини, її потреб, мрій, устремлінь. Коли маєш право бути собою – такою, як є. І прагнути того, що для тебе важливо. Мені важливо, коли моя справжність не викликає «афігіванія», а мої устремління не сприймаються як дитячі вибрики, чи романтизм, чи наївність. Я хочу писати. Бо це для мене важливо – писати. Чи хочу піти на психологічний майстер-клас. Бо я люблю психологічні майстер-класи. Не люблю, коли сприймають це зверхньо. Чи особливо намагаються відмовити, знецінивши те, що мені цікаво і важливо.
Щирість – це коли просто «так», і просто «ні». Коли можеш просто сказати: «мені це не подобається», не вигадуючи затійливі формулювання. Коли можеш не образивши відмовити. Бо близькість – це не кайдани, не паралізуюча спайка. Близькість – це також свобода. Свобода сказати «ні», «не подобається», «не хочу», без страху образити і з певністю, що тебе почують.
Близькість містить багато автономії. Але водночас зберігається щось, що подобається обом, що об’єднує обох, за що можна вхопитись, щоб відновити спільність.
Близькість – це вразливість. Точніше, право показати свою вразливість. Світ назовні дуже «нарцистичний». Маєш бути успішним. Мусиш бути завжди в формі. Слабкість – це соромно. Показати вразливість – вказати місце для удару. Неуспіх – це поразка.
Але насправді ми буваємо різні: сильні і слабкі, усміхнені і засмучені, у формі і не в формі. Щось мені вдається, а щось – ну ніяк! В чомусь я сильна, а в іншому – слабка. Сьогодні я гори звертаю, а завтра в мене просто звичайний день. (Лиш не плутати з біполярним розладом:) В нас є також вразливості, і, я ризикну сказати, ми гарні своїми вразливостями. Бо вразливе – значить живе. Невразливе – значить мертве.
Світ пропонує нам «мертві» зразки. Вічний рух. Хай так, але це не про живу матерію. Жива матерія потребує відпочинку і паузи. «Завжди на підйомі» означає згорання. «Завжди у настрої» передбачає нервовий зрив. Ми різні, і часи бувають різні. Важливо, щоб мати дозвіл «бути різним» чи «бути різною» з тим, хто поруч.
Важливо, коли поруч з людиною можеш бути «не в формі». Важливо, коли можеш сказати: мені страшно. Важливо, коли можеш сказати: мені тут, у цьому місці болить. Мені сумно, я розгублена, мені треба поговорити, щоб розібратися… Важливо, коли ти знаєш: тебе почують. І те, що ти скажеш, не буде використано проти тебе. Цінно, коли людина тебе просто почує. І безцінно, коли залишиться поруч і підставить своє плече.
Ми соромимось своїх вразливостей, хочемо їх сховати, прикрити. Хоча, я думаю, наші вразливості – одні з найпрекрасніших частинок наших душ. Бо вразливе – значить ніжне. Вразливе – отже сприйнятливе. Вразливе – бо живе. Мені здається, близькість – це довіра показати іншому свої вразливості, ніжність торкатися вразливостей іншого. Безпека і тепло при цьому.
Близькість, що розгортається у часі – це також спільний розвиток і спільне випромінювання. Коли з часом люди стають навіть ззовні трошки схожими один на одного. Коли в світі двоє роблять трошки більше, ніж може зробити один. І так, коли є страховка і взаємовиручка (якими б спірними не були ці поняття з точки зору психології). Ми не справляємося з усіма викликами світу однаково добре. З чимось гірше, з чимось – краще. Добре, коли я можу підстрахувати людину в тому, в чому я сильніша. Мені є чим поділитися. Я можу і хочу це віддати. Добре, коли інший може і хоче поділитися тим, в чому він сильніший. Це не обов’язкова умова, щоб були відносини, і не обов’язкова, щоб любити. Але так любити легше, і так легше отримувати любов. Так відносини більш взаємо-проникаючі.
Не знаю, це ще про близькість, чи вже про любов, і яка з категорій ширша. Вони, скоріше, взаємно переплітаються, ніж підпорядковуються одна одній. Любов – це діяльна чуйність до іншого. Я прислуховуюсь до тебе, щоб зробити твоє життя кращим. Любити легше, коли є близькість. Але люблячи, ми здобуваємо близькість.
Зараз багато говорять про окремість в парі. Ти – це ти, я – це я… І по праву говорять. Розуміючи, де закінчуюся я і починається інша людина, починаються відносини з іншою людиною, а не з власною фантазією. Коли розумієш, що інший – це інший, виникає інтерес і природна потреба спитати – що тобі потрібно? Що тобі важливо? Що тобі цікаво?
Але на цій стороні медалі губиться спільність. Добре, коли є ти, і є я. Але ж є і ми. Це не скасовує автономію, окремість кожного. Адже коли говорять про так звані «половинки», це ж не про те, що одна людина не є цілою, і для повноти їй потрібен інший. Це про те, що ти і я є половинками вищого цілого – пари. Системи, яка складається з двох цілих елементів, які формують своєю взаємодією цілість вищого порядку. І тут взагалі має значення, що це за елементи і яку цілість вони утворять своєю взаємодією (і чи утворять її взагалі). Я не експерт у галузі хімії, але мені пам’ятається, деяким елементам у взаємодію краще не вступати:) А деякі і не вступлять, як не старайся. І має значення, які цілості вступають у взаємодію, щоб утворити нову, складнішу цілість. Кожен з елементів не перестає бути собою, але нова речовина має властивості, відмінні від властивостей двох окремо взятих елементів. Кожна людина не перестає бути собою, але набуває нових якостей у взаємодії.
Якщо ми говоримо лише про окремість і автономію, ми упускаємо енергію і якості надіндивідуального цілого. Залишаючись кожен окремою людиною, особистістю, ми формуємо щось більше, ніж «ти» і «я» окремо. Це «більше» не зменшує вартості кожного з нас окремо. Ми – кожен окремо, і разом з тим ми – ціле. Моя і твоя цінність у парі, в спільноті чи в самотності незмінна, але є також цінність пари чи спільноти як окремого цілого. Цінність того, що несе наша маленька чи велика спільнота у світ. Ти і я разом можемо більше, ніж ти і я окремо. Не тому, що ти половина людини (0,5), і я половина людини (0,5), а разом ми одна людина (1). А тому, що 1+1=3. Ти, я і ми. Разом ми стаємо кращими. Разом ми набуваємо нових якостей. Разом ми можемо більше.
Якщо вже передавати близькість в категоріях часу, то близькість – це час, помножений на любов. Тоді так, справді, час, проведений разом, чи шлях, пройдений пліч-о-пліч (кому вже в чому вимірювати легше), служить індикатором глибини почуття, справжності відносин. В часі (чи по дорозі) виявляється вірність у труднощах і готовність боротися один за одного. Тоді близькість включає любов, є її передумовою, паливом для розвитку і, водночас, наслідком. Тоді близькість, що розгортається в часі, дає змогу сформувати нову спільність, нову цілість, що (хай навіть зовсім трошки!) змінює світ. Змінює тим, що сама стає мікросвітом. Мікросвітом зі своїми порядками, своєю енергією, своєю орбітою. Мікросвітом, в якому є життя. Мікросвітом, що має своє місце і роль у Всесвіті. Близькість стає нашим приватним світом.
Схоже у блозі:
Думаю, на сьогодні всі мої читачі, які хотіли пізнавати себе через проективну методику з дверима, завдання вже виконали. Тому можна розкривати карти.
Якщо саме
Викидаємо 3-й камінець – Пробачаємо собі.
Ми не можемо дати іншому те, чого не маємо самі. Якщо я не маю миру в собі, то як
Dolls. Від «Days Of my Life». Історії, які траплялися зі мною щодня. Кумедні, чудернацькі, а іноді трошки сумні. Із філософськими висновками;)
Mirrors. Про пошуки і пізнання себе, свого призначення, шляху. Осмислення пройденого і навколишнього світу. Про світ, що відображається в мені, і про мене, що відображаюся у світі.
Inter-hearts. Про те, що діється між серцями:) Струмочки тепла, краплинки суму і океан ніжності:) Емоції, почуття, відносини… Те, що робить нас живими і надихає жити.
Формула щастя. Мої думки про те, як жити в гармонії із собою та світом, зберігати мир у душі, радість та любов – у серці. Цей розділ містить психологічні техніки.
Танцювальна Вікіпедія. Мій досвід, пов’язаний із уроками танців. Літературне відображення мого задоволення від цього дивовижного мистецтва.
Good things. Просто вартісні книги та цікаві фільми. На мій смак, звичайно:)